Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Ogólna dyskusja na wszystkie tematy
nolpak14
Posty: 24
Rejestracja: 20 lip 2015, 11:54
Nr miszkania: A-2-11

Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: nolpak14 »

Witam,

w nawiązaniu do rozliczeń za 2017 rok od NCC, chciałbym zapytać czy Wam również naliczono wyrównanie z tyt. opłaty stałej za ciepłą wodę i ogrzewanie centralne? U mnie wyrównanie wyszło większe niż zapłaciłem opłaty stałej (liczonej od M2) w całym 2017. Czy u Was też tak jest? Dzwoniłem do NCC, gdzie powiedziano mi, że jest to rozliczenie różnicy pomiędzy licznikiem "zbiorczym" a sumą naszych domowych liczników podzielone na mieszkańców. Miałoby to wynikać z ogrzewania części wspólnych, ale skoro nie mamy grzejników na korytarzach to chyba nas nie dotyczy? Czekam cały czas na odpowiedź od księgowej, która była na urlopie i ponoć zna więcej szczegółów.

Z góry dzięki za informacje/pomoc.

Pozdrawiam
PK

pawel
Posty: 125
Rejestracja: 28 lis 2016, 10:47
Nr miszkania: 4

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: pawel »

Tak, wszyscy dostali takie "wyrównanie". Jest to spowodowane tym, że została podpisana nowa umowa z Fortum na dostawę ciepła do naszego budynku. Zostały zmienione dwa parametry - czas grzania (wydłużone o 2 miesiące - od września do maja, poprzednio było od października do końca kwietnia), oraz podwyższona została ilość zamówionego ciepła. O ile ten pierwszy parametr jest dla mnie jasny - we wrześniu było bardzo zimno, o tyle tego drugiego nie rozumiem do końca.

nolpak14
Posty: 24
Rejestracja: 20 lip 2015, 11:54
Nr miszkania: A-2-11

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: nolpak14 »

dzieki za info. Wydaje mi się, że zmiana umowy to nawet w pewnym sensie na nasze życzenie była. Nawet jeśli doszedł Wrzesień za poprzedni rok to wtedy okres grzewczy wydłuża się za z 7 m-cy (sty-kwi + paź-gru) do 8 m-cy (sty-kwi + wrz-gru) czyli o 14%. Co do taryfy to pewnie coś wzrosła ale to poczekam na wyjaśnienia księgowej z NCC.

Mma
Posty: 109
Rejestracja: 31 gru 2015, 17:37

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: Mma »

Próbowałam już w I zeszłego roku dowiedzieć się, skąd taka niedopłata opłaty stałej za c.o i c.w za 2016 r. Ale był ogólny harmider i po prostu
mnie "zbyto". Ale okazuje się, że to nic w porównaniu z rozliczeniem roku 2017. Okazało się, że za rok 2017 moja niedopłata za c.o i c.w jest ponad
trzykrotnie wyższa niż przed rokiem!!! (w 2016 - 106,50 zł; w 2017 - 353,64 zł). Zaliczkowo płaciliśmy 0,72 zł/m2, a powinniśmy 1,426 zł/m2 !!!
Przecież to jest jakaś abstrakcja - sprawdzałam, nigdzie nie ma takiej stawki opłaty stałej za m2. Nawet jeśli piszecie o wydłużeniu okresu grzewczego, czy zwiększeniu parametrów grzania, to przecież my płacimy za używane ciepło, skoro zużywamy go więcej. Od kiedy to płaci się za podpisanie umowy ? Ile to kosztuje ? A poza tym, jak możemy to sprawdzić. za ilość zużytej wody, czy ciepła płacimy wg liczników i to jest jasna sprawa, a oplata stała, jest to kwota nam narzucona. Skąd się wzięła - z kosmosu, a stawka prawie 1,50 zł/m2 to już normalnie jakiś przekręt.
Nigdzie nie ma takich stawek. I tak płacimy dużo - 26, 50 za m3 c.w. W poprzednim miejscu zamieszkania płaciłam 16,50. A też miałam ciepło z Fortum. 1 gJ c.o. 59 zł. Wśród moich znajomych nikt tyle nie płaci,ale już stawka za opłatę stałą za c.o. i c.w. to "szczyt szczytów". W tym roku zaplanowano 0,85 zł/m2 - dlaczego ? A w styczniu 2019 znowu dowiemy się, że mamy niedopłatę. I tak będzie w nieskończoność. Czy ktoś nam to
w końcu wyjaśni. Dlatego bardzo proszę, żeby nasi przedstawiciele w Zarządzie zainteresowali się tym i powiadomili nas, skąd te nieprawdopodobne
kwoty opłaty stałej. Czy nolpak14 usłyszał wyjaśnienie księgowej z NCC?

nolpak14
Posty: 24
Rejestracja: 20 lip 2015, 11:54
Nr miszkania: A-2-11

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: nolpak14 »

Witajcie,

tak jestem w kontakcie z NCC. Ogólnie na razie nic konkretnego się nie dowiedziałem.

Księgowa wysłała następujące wyjaśnienie:
Zaliczka na opłatę stałą za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę zależna jest od cen dostawcy ciepła tj. ZEW Kogeneracji (wytworzenie ciepła) i Fortum (usługa przesyłu ciepła).

Na koszt stały składa się opłata za moc zamówioną oraz konserwację urządzeń węzła cieplnego.
Koszt stały za ciepłą wodę podzielony jest na wszystkich właścicieli proporcjonalnie do powierzchni grzewczej lokali.

Z informacji, które przekazał mi administrator budynku Na Polance 22:
w związku z licznymi zgłoszeniami, że jest zimno w mieszkaniach zdecydowano o zwiększeniu od września 2017 mocy zamówionej oraz podwyższeniu temperatury nastaw w okresie letnim i zimowym.
Tym samym faktury otrzymywane z Kogeneracji i Fortum są wyższe niż przed dokonaną zmianą.

W planie gospodarczym na rok 2018 uwzględniono wyższą stawkę na opłatę stałą tj. 0,85zł/m2 powierzchni mieszkania.
Nie koniecznie mnie to usatysfakcjonowało, i dopytałem dalej żeby mi dokładnie powiedziano ile co i za co. Dzisiaj rano Pani księgowa powiedziała że nie wie ja mi fachowo na to odpowiedzieć w związku z czym przesłała zapytanie do działu technicznego.

Będę informował na bieżąco.

Mma
Posty: 109
Rejestracja: 31 gru 2015, 17:37

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: Mma »

Ciekawe - może po prostu pokazać nam faktury, które są do uiszczenia - tam powinno być wypisane za co i po ile. Poza tym ile kosztuje "zamówiona
moc" ??? Za konserwację urządzeń węzła cieplnego. Płacimy za przeglądy, konserwację wind, bram i nie wiem czego tam jeszcze. Niedługo będziemy
płacić za konserwację wodomierzy, liczników prądowych i jak to sprawdzimy. Jesteśmy chyba najnormalniej w świecie robieni w "bambuko".
Pani księgowa nie wysiliła się na odpowiedź. Rozumiem, ta pani jest księgową - sprawy techniczne ja nie obchodzą, ale jak przystało na księgową
widać "dobrze" liczy. Wiedziałam, że ciepło otrzymujemy z Fortum, a tu proszę, jakiś nowy twór do pobierania pieniędzy - Kogeneracja. Ilu jeszcze już nie wiem świadczeniobiorców, czy świadczeniodawców i za ile ?
A koszt stały za c.w - to tutaj za co płacimy - za licznik, czy co
Pozdrawiam

pawel
Posty: 125
Rejestracja: 28 lis 2016, 10:47
Nr miszkania: 4

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: pawel »

Kogeneracja produkuje ciepło (właściciel elektrociepłowni). Z kolei Fortum odpowiada za infrastrukturę którą doprowadzane jest ciepło po mieście - stąd dwie faktury zapewne i dwie opłaty.
Fakt faktem, że te opłaty są bardzo wysokie, ale obie firmy są monopolistami na rynku wrocławskim i narzucają nam ceny z czym nic kompletnie zrobić nie możemy.
Można przeglądnąć faktury, ale myślę, że w przeliczeniu na mieszkanie wyjdzie taka sama, niestety, kwota jaką zostaliśmy obciążeni. Alternatywą jest budowa własnej kotłowni, ale raz, że to nie realne, a nawet jakby - to wyszło by pewnie jeszcze drożej ;-)

Mma
Posty: 109
Rejestracja: 31 gru 2015, 17:37

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: Mma »

Naturalnie, że nie będziemy budować kotłowni. Mamy znajomych, rozmawiamy i dlaczego ceny są tak zróżnicowane i z tego, co ja się zorientowałam, to nigdzie nie jest tak drogo - mam na myśli media. A propos cen - czeka nas chyba nowy niezaplanowany wydatek. Zobaczyłam dzisiaj wyjeżdżając, że jest rozwalony kawałek drewnianego parkanu. Kto to zrobił - wiadomo? kamery coś nagrały i co teraz?

pawel
Posty: 125
Rejestracja: 28 lis 2016, 10:47
Nr miszkania: 4

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: pawel »

Tak jak pisałem wcześniej - faktycznie płacimy bardzo dużo opłaty stałej. To co można spróbować zrobić to dowiedzieć się via NCC z czego dokładnie wynika tak wysoka opłata w stosunku np. do innych budynków podłączonych do miejskiego ciepła we Wrocławiu.

Co do uszkodzonego ogrodzenia - sprawca jest już namierzony.

Mma
Posty: 109
Rejestracja: 31 gru 2015, 17:37

Re: Rozliczenie 2017 roku - OC i Ciepła woda.

Post autor: Mma »

Dzięki, mam nadzieję, że sprawca będzie ukarany i to on zapłaci. No i może dowiemy się skąd tak wysokie rachunki.

ODPOWIEDZ